Witam na mojej stronie, postaram się na niej po krótce opisać 3 największe polskie żaglowce, opisze ich historie, date produkcji, do czego służą aktualnie i pare ciekawostek na ich temat, zapraszam do lektóry!
1. STS Fryderyk Chopin - żaglowiec z największą sławą, zasłynoł z swoich programów " szkoła pod żaglam" podczas których, młodzież klas 3gimnazjum - 3 liceum mają okazję wcielić się w załogę żaglowca pełniąc wszytskie obowiązki związane z jego życiem , nie zadniedbując lekcji, które odbywają się na pokładzie, mówią że szkoła pod żaglami to szkoła na całe życie, jako absolwent 3-ech takowcyh szkół mogę śmiało stwierdzić że tak jest. Fryderyk jest Brygiem co oznacza że ma dwa maszty rejowe ( fok oraz Grot), ma on 55m długości 6 szerokości powierzchnię żali równą 1200metów kwadratowych, może pomieścić maksymalnie 54 osoby wraz załogą stała został zbudowany w 1993 roku więc jest sounkowo młody jak na żaglowiec, jego rodzimym miastem jest Szczecin gdzie można go spotkać pomiędzy jego rejsami,
2. Dar Młodzieży - 80 metrowy żaglowiec z najmniejszą sławą wsród wymienionych przezemnie żaglowców, nie dziwne bo służy jedynie do szkolenia kadetów Akademi Morskiej w Gdyni, wybudowany w 1907 roku - jest jednym z nastarszych żaglowców, co wcale nie oznacza ze jest w złym stanie wrecz przeciwnie, ma 12m szerokości pokładu, 2100m kwadratowych żagla, oraz 3 maszty rejowe ( grot, fok oraz bezan), żaglowiec ten jest pierwszą wersją Daru Pomorza który jest o 30m dłuższy i o 4m szerszy. Wykorzystywany jedynie w celach nauki kadetów oraz w TTSR czyli regatah największych żaglowców ( The tall ships Races).
3. Dar Pomorza - największy polski żaglowiec wybudowany w 1987 roku mający 110m długości 16m szerokości powierzchnię żagli równą 2700m kwadratowcyh , posiada 3 maszty ( gort fok bezan), należący do Akdaemi Morskij w Gdyni, stoi przycumowany naprzeciwko gamachu szkoły, na codzień szkoli kadetów Akademi Morskiej w Gdyni, jednakże 20 maja 2018 roku wypłyną w rejs do okoła świata w ramach "rejsu niepodległosći" mającego na celu utrzczeni 100 lat polskiej suwerenności, 1000 osób z całego kraju na pokładzie Daru odwiedzą 32 porty i 22 kraje aby za rok w marcu wrócić do kraju, w planach maja takie porty jak : Osaka Los angeles, Panama - i światowe dni młodzieży i wiele więcej.
Mam nadzieje ze po krótce przyblizyłem wam historie polskich największych żaglowców.
M.Konop